Keystone logo

4 Sağlık hizmeti programlar içinde Sağlık Hizmeti Ruh Sağlığı Hizmetleri Psikoloji Aile Psikolojisi 2024

filtreler

filtreler

  • Sağlık Hizmeti
  • Ruh Sağlığı Hizmetleri
  • Psikoloji
Çalışma alanları
  • Sağlık Hizmeti (4)
  • Ana kategoriye geri dön
Konumlar
Daha fazla konum bulun
Derece türü
Süre
çalışma hızı
Dilim
Dilim
çalışma formatı

Sağlık hizmeti programlar içinde Sağlık Hizmeti Ruh Sağlığı Hizmetleri Psikoloji Aile Psikolojisi

Aile Psikolojisi Nedir?
Aile psikolojisi, aile dinamiklerinin ve ailelerin birbirleriyle etkileşim biçimlerinin bilimsel olarak incelenmesidir. Ailelerin ilişkileri, iletişimleri ve genel yapıları açısından nasıl işlediğine odaklanır. Aile psikologları, ailelerin nasıl etkileşime girdiğini ve ilişkilerini nasıl geliştirebileceklerini anlamak için çalışır. Ayrıca boşanma veya ölüm gibi kriz zamanlarında ailelere yardımcı olmak için çalışırlar. Aile psikologları, aile sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için çocuklar ve ergenlerle de çalışır. Onlara etkili ebeveynlik becerileri öğretmek veya ailelerin madde bağımlılığı veya aile içi şiddet gibi zor sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için ebeveynlerle birlikte çalışabilirler. aile psikologları da zor bir dönemden geçen ailelere terapi sağlayabilir.

Aile Psikolojisi derecesi ile ne yapabilirim?
Aile psikolojisi derecesi, araştırma, öğretim veya klinik uygulamada bir kariyere yol açabilir. Aile psikologları hastanelerde, kliniklerde, özel muayenehanelerde veya araştırma laboratuvarlarında çalışabilirler. Ayrıca okullarda, devlet kurumlarında veya ailelere hizmet sağlayan kuruluşlarda çalışabilirler. Birçok aile psikoloğu ayrıca eğitim veya kamu politikası alanlarında kariyer yapmayı seçer.

Farklı Aile Psikolojisi derece türleri
Aile psikolojisi alanında bir lisans derecesinin tamamlanması genellikle dört yıl sürer. Eğitiminiz sırasında aile dinamikleri, insan gelişimi ve iletişim gibi konularda dersler alacaksınız. Ayrıca stajlara veya saha yerleşimlerine katılma fırsatınız olacak. Aile psikolojisinde bir yüksek lisans derecesinin tamamlanması genellikle iki ila üç yıl sürer. Çalışmalarınız sırasında, psikopatoloji, değerlendirme ve müdahale gibi konularda ileri düzey kurslar alacaksınız. Ayrıca araştırma yapma ve tez yazma fırsatına da sahip olacaksınız. Aile psikolojisinde bir doktora derecesi sizi araştırma veya klinik uygulamada bir kariyere hazırlayacaktır. Çalışmalarınız sırasında, psikopatoloji, değerlendirme ve müdahale gibi konularda ileri düzey kurslar alacaksınız.