Tıbbi Radyasyon Fiziği Ustası

Genel

Program açıklaması

1800'lerin sonlarında X-ışınlarının ve radyoaktivitenin keşfedilmesinden bu yana, tıpta tanısal ve terapötik amaçlar için iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmıştır. Günümüzde dünyadaki tüm kanser hastalarının yarısına radyoterapi uygulanmaktadır ve hem iyonlaştırıcı hem de iyonlaştırıcı olmayan radyasyona dayanan tanı yöntemleri modern tıbbın temel bir köşe taşını temsil etmektedir. Tıbbi bir fizikçi olarak, radyasyonun hem fiziksel hem de biyolojik yönleri konusunda tıbbi uzman sizsiniz ve radyasyonun güvenli ve optimize kullanımından siz sorumlusunuz.

Yüksek lisans programımız, size bu sorumlulukları yerine getirmek için gereken derin, disiplinlerarası bilgi sunmanın yanı sıra, klinik uygulamanın sürekli gelişiminde lider olmanız için sizi eğitir. Ayrıca sizi endüstride, İsveç Radyasyon Güvenliği Otoritesinde ve araştırmada kariyer için hazırlar. İsveççe konusunda uzmanlık kazandıktan ve müfredatınıza kısa bir giriş dersi ekledikten sonra, aynı zamanda tıbbi bir fizikçinin profesyonel derecesini elde edeceksiniz.

Stockholm University seçme nedenleri

Tarihin merkezinde, bilimin kenarında çalışma

Stockholm, 1910'da İsveç'te kurulan ilk onkoloji kliniği olan Radiumhemmet'e ev sahipliği yapmaktadır. 1938'den beri, Radiumhemmet, Solna'daki Medikal Radyasyon Fiziği bölümünün de bulunduğu Karolinska Üniversitesi Hastanesi'nin bir parçasıdır. Burada, her yıl dünyanın dört bir yanındaki binlerce hastayı tedavi eden ve tedavi eden brakiterapi, Yoğunluk Modülasyonlu Radyasyon Terapisi (IMRT) ve Stereotaktik Vücut Radyasyon Terapisi (SBRT) gibi modern radyoterapi tekniklerinin birçoğu geliştirilmiştir. Ayrıca burada, Tıbbi Radyasyon Fiziği üzerine Yüksek Lisans programının, sahadaki aktif araştırmacılar tarafından, hastanedeki klinik uzmanlarla yakın işbirliği içinde verilmesi.

Birinci sınıf, birçok olasılıkla çeviri eğitimi

Tıbbi radyasyon fiziği, fizik, matematik, kimya, biyoloji ve tıp gibi birçok alanda yayılan oldukça disiplinlerarası bir bilimdir. Bu, tıbbi radyasyon fiziğini okurken özel zorluklar anlamına gelir ve eğitimin kalitesine yüksek talepler getirir. Ayrıca, diğer alanlardaki uzmanlarla işbirliğinin önemini de vurgulamaktadır. Yüksek Lisans programı, tıbbi radyasyon fiziği araştırma bölümü tarafından yürütüldüğü için, tüm öğretmenler hem yatırım yapmıştır hem de eğitime adanmıştır. Tüm öğretmenler aynı zamanda ulusal ve hem de çeşitli alanlarda uluslararası işbirlikçilerle devam eden projeleri olan aktif araştırmacılardır.

Bu nedenle, Yüksek Lisans programının bir öğrencisi olarak, en yüksek kalitede eğitim alacak ve en son araştırmalarla yakın ilişki içinde olacaksınız. Ek olarak, programda yer alan klinik uygulamanızı da yapacağınız hastanedeki birçok öğretmenden klinik gerçekliğin derinlemesine bir anlayış kazanacaksınız. İlgi alanlarınıza ve mezun olduktan sonra takip etmek istediğiniz kariyer türüne bağlı olarak (örneğin, klinik, akademik vb.), 30 kredilik bir derece projesi hastanede, bölümdeki araştırmacılardan biriyle ya da Endüstri ile işbirliği.

126159_photo-1562415072-ee88155b809a.jpgValentyn Mytchyk / Unsplash

Program yapısı

Tıbbi radyasyon fiziğinde yüksek lisans programı tıbbi fizikçi olmak için son iki yıl süren mesleki eğitim ile aynı olduğundan, tüm dersler zorunludur. İlk yıl, radyobiyoloji ve radyasyondan korunma ile ilgili çalışmaların yanı sıra, hastanedeki tüm tanı bölümlerinde klinik uygulama da dahil olmak üzere tıbbi fiziğin teşhis özelliklerini kapsar.

İkinci yıl radyasyon terapisine (beş haftalık klinik uygulama dahil) ve 30 krediye ayarlanmış derece projesine adanmıştır. Projenin konusu klinik bir bağlantıya sahip olmak zorunda değildir ve mezunlarımızın çoğu endüstride, İsveç Radyasyon Güvenliği Otoritesinde çalışmaya ve / veya araştırma alanında bir kariyer yapmaya devam etmektedir.

İsveç kredi sistemi Avrupa standardı ECTS ile uyumludur. 30 AKTS, bir dönem tam zamanlı ders çalışmasına eşdeğerdir.

İlk yıl

 • Görüntü ve Sistem Analizi FK7064 9 kredi
 • Temel Radyobiyoloji FK7065 9 kredi
 • Radyasyondan Korunma ve Çevre Radyolojisi FK8030 7.5 kredi
 • Tanısal Radyoloji Fiziği FK8031 10,5 kredi (başlangıç)
 • Tanısal Radyoloji Fiziği FK8031 10,5 kredi (devam)
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme FK8032 10 kredi
 • Nükleer Tıp Fiziği FK8037 11 kredi
 • Tıbbi Fizikçinin Profesyonel Rolü FK8038 3 kredi

İkinci yıl

 • Radyasyon Terapisi Fizik ve Biyoloji FK8035 22.5 kredi
 • Klinik Radyoterapi Fizik ve Biyoloji FK8036 7.5 kredi
 • Derece Projesi FK9006 30 kredi

Yeni derece projeleri örnekleri

 1. PET'te düzenli bir rekonstrüksiyon algoritmasının klinik optimizasyonu. (2018)
 2. Meme kanseri proton tedavisinden kaynaklanan ikinci kanser riski - fizyolojik ve radyobiyolojik belirsizliklerin etkisi. (2018)
 3. Ray Cast / Doz Proton ızgara tedavisi için süperpozisyon algoritması. (2017)

Kariyer olasılıkları

Stockholm University Tıbbi Radyasyon Fiziği alanında Yüksek Lisans derecesi ile, radyasyondan korunma ve iyonlaştırıcı radyasyonun tıbbi uygulamaları için gerekli donanım ve yazılımın üretilmesinde yer alan endüstri de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda iş bulabileceksiniz. Ayrıca araştırma alanında kariyer yapabileceksiniz (hem İsveç'te hem de yurtdışında).

İsveççe konusunda uzmanlık kazanmak ve Anatomiye, Fizyolojiye ve Onkolojiye Giriş konulu temel kursumuzu müfredatınıza eklemek, aynı zamanda tıbbi fizikçi olarak da profesyonel bir derece edinmenizi sağlayacaktır. Bu, klinikte tıbbi fizikçi olarak çalışmak için bir sertifikaya başvurmaya uygun olmanızı sağlar. Sertifika Ulusal Sağlık ve Refah Kurulu tarafından verilir.

Neden Stockholm University ?

Stockholm University okumak bir fark yaratıyor

Stockholm University , dünyadaki en yüksek 100 üniversiteden biri ve en kaliteli eğitim ve geniş bir yelpazede seçkin araştırmalar ile İsveç'in en büyük yüksek öğretim kurumu.

Kampüsümüz, Stockholm şehir merkezine sadece birkaç dakika uzaklıkta, Royal National City Park'ta yer almaktadır. Stockholm son zamanlarda Avrupa'nın en güvenli sermayesi olarak değerlendirilmiştir ve birçok yeşil ve temiz alanıyla ünlüdür. Stockholm sosyal refah, eşitlik, BT, sürdürülebilirlik ve yenilik gibi alanlarda lider konumdadır. Açık bir toplum olduğu bilinen İsveç, aynı zamanda Sosyal İlerleme Endeksi'nde dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Uygunluk şartları

Lisans Derecesi, Fizik en az 90 kredi ve bunlara karşılık gelen bilgileri içeren:

 • Tıbbi Uygulamalara Sahip Radyasyon Kaynakları, 7.5 hp (FK5028)
 • İyonize Radyasyonun Madde ile Etkileşimi, 9 hp (FK5029)
 • Radyasyon Dedektörleri ve Ölçüm Yöntemleri, 7.5 hp (FK4016)
 • Radyasyon Dozimetrisi, 7.5 hp (FK4014)
 • Temel anatomi, fizyoloji ve onkoloji bilgisi

İsveçli lise lisesi kursu İngilizce B / Englis.

AB / AEA vatandaşı değilseniz ya da İsveç'te uzun süreli / daimi ikamet statüsüne sahip değilseniz (ya da çalışma dışındaki nedenlerden dolayı geçici ikamet), başvuru ve öğrenim ücretleri gereklidir.

Son Güncelleme Kasım 2019

Okul Hakkında

The Faculty of Science at Stockholm University is the largest science faculty in Sweden and is among the top hundred science faculties in the world on the Shanghai ranking. The Faculty offers top-clas ... Devamını oku

The Faculty of Science at Stockholm University is the largest science faculty in Sweden and is among the top hundred science faculties in the world on the Shanghai ranking. The Faculty offers top-class education in a number of programs and courses, at the Master's level more than 30 study programs are given in English. Daha Az