Solunum Tedavisinde Sağlık Bilimleri Lisans

Genel

Program açıklaması

Solunum terapistleri, akciğer ve kalp rahatsızlığı olan her yaştan kişiyi değerlendiren ve tedavi eden sağlık uzmanlarıdır. Terapistin sorumlulukları arasında solunum fonksiyon değerlendirmesi, oksijen ve aerosol haline getirilmiş ilaçların verilmesi, solunum eğitimi ve solunum rehabilitasyonu, ventilatör desteği gerektiren hastaların akut bakım yönetimi ve acil bakım sayılabilir.

Solunum Tedavisi Programı Bölüm Hedefleri

 • Kayıtlı solunum terapistleri (RRT'ler) tarafından gerçekleştirilen solunum bakım pratiğinin bilişsel (bilgi), psikomotor (beceri) ve duygusal (davranış) öğrenme alanlarında yetkinlik gösteren mezunlar hazırlamak.
 • Aşağıdakilerden bir veya daha fazlasında becerilerin kazanılması ile ilgili hedefleri içeren müfredat içeriğini ekleyerek solunum bakımı alanına liderler hazırlamak: (klinik uzmanlık alanını içerebilecek) yönetim, eğitim, araştırma, ileri klinik uygulama.

Bellarmine'nin Misyonu ile İlgili Program Hedefleri, Amaçları ve Değerlendirmeleri

Bellarmine University misyonu, öğrencilerini “… başkalarına başarılı bir yaşam, iş, liderlik ve hizmet için entelektüel, ahlaki, etik ve mesleki yetkinlikleri geliştirmek” için eğitmektir. Böylece, daha büyük bir üniversite “… kamu yararına olacaktır. ilgi, geleceği yaratmaya yardım etmek ve insan durumunu iyileştirmek için ”dedi. Solunum terapisi programının amacı, üniversite görevinde, programın“… yetkili ileri düzey solunum terapistleri ”olarak görev yapan öğrencileri mezun etmesinden kaynaklanmaktadır. Fikri, ahlaki, etik ve mesleki yeterlilikler üç program hedefi açısından açıkça belirtilmiştir. Her amaca yönelik ilerleme, Solunum Bakımı Akreditasyon Komitesi (COARC) tarafından yayımlanan kılavuzlar uyarınca iki veya daha fazla değerlendirme sistemi kullanılarak yıllık olarak değerlendirilir. Programın amaçları ve değerlendirme sistemleri aşağıdaki gibidir:

Hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri için:

Entelektüel yeterlilikler: İleri düzey solunum terapi uygulamaları (Bilişsel Alan) ile ilgili klinik bilgileri kavramak, değerlendirmek ve uygulamak.

 • Ulusal kurul sınav sistemi performansı (Terapist Çoktan Seçmeli Sınav ve Klinik Simülasyon Sınavı)
 • Programın tamamlanmasının ardından yapılan anket, mezunun mesleki beklentilerine ilişkin mesleki beklentilerini değerlendirmesini klinik beklentilere bakarak değerlendirir.
 • Program tamamlandıktan sonraki ilk yıl boyunca işveren araştırması, her mezunun mesleki bilgi tabanını klinik uygulamalarla ilgili olarak değerlendirir.

Ahlaki, etik yeterlilikler: Mesleki davranışı göstermek (Affective Domain).

 • Akran ve hasta etkileşimlerinin program içi devam eden klinik değerlendirmesi.
 • Programın tamamlanmasının ardından yapılan anket, mezunların hasta ve meslektaşlarına yönelik kendi tanımladığı tutum ve davranışlarına yöneliktir.
 • İşveren anketi, programın tamamlanmasından sonraki ilk yıl boyunca, mezunların hasta ve meslektaşlarına yönelik tutum ve davranışlarını değerlendirir.

Mesleki yeterlilikler: İleri düzey bir solunum terapi pratisyeninin (Psychomotor Domain) rolünü yerine getirmek için gereken tüm becerilerde teknik yeterliliği göstermek.

 • Programın tamamlanmasının ardından yapılan anket, mezunun klinik prosedürleri yerine getirmedeki güven ve yeterliliği konusundaki değerlendirmesine bakar.
 • Mezunların klinik yeterliliğini değerlendiren program tamamlandıktan sonraki ilk yıl boyunca işveren anketi.

Liderlik yetkinlikleri: Yönetim ve eğitimle ilgili liderlik becerilerini tanımlamak ve uygulamak.

 • Mezun liderlik becerilerini değerlendiren capstone tamamlandıktan sonra anket.
 • İşveren anketi mezunların liderlik becerilerini ve potansiyelini değerlendiren capstone tamamlandıktan sonra.

BHS Programına Giriş Kriterleri

 • Bellarmine University Kabul
 • Genel not ortalaması en az 2.5
 • Belirli bir program için gerekli önkoşul derslerin tamamlanması (Derecesi Koşulları altında bkz. Asgari not gereklilikleri ile Önerilen Çalışma Programı).
 • Dil Yeterliliği: Kabul, İlerleme ve Mezuniyet Komitesi, başvuru sahipleri için dil yeterliliğinin doğrulanması için resmi bir TOEFL iBT veya IELTS puanı gerektirir: a) ABD dışında doğmuş, b) İngilizcenin ikinci dil olduğu veya ABD dışındaki bir kurumdan derece veya transkript. Başvuru sahipleri, TOEFL iBT’de toplam 83 veya daha yüksek bir konuşma puanı, 26 veya daha yüksek bir konuşma puanı veya dil yeterlilik şartını yerine getirmek için IELTS’de toplam 8 veya daha yüksek bir bant puanı ve 8 veya daha yüksek konuşma bant puanı kazanmalıdır . Sadece resmi puan raporları kabul edilecektir. Kabul, İlerleme ve Mezuniyet Komitesi, herhangi bir başvuru sahibinden TOEFL veya IELTS talep etme hakkını saklı tutar. Resmi puan hem Allied Health CAS hem de Bellarmine University . Öğrenciler alternatif olarak İngilizce dil yeterliliğini belgelemek için aşağıdakilerden birini kullanma konusunda dilekçe verebilir: a) Onaylanmış bir merkezde dil eğitimi; b) Bir TOEFL Muaf Ülkesinde önceki eğitim deneyimleri; veya c) SAT veya ACT'den yeterli puanlar. Özel kriterler için Bellarmine Kursu Kataloğundaki geçerli Lisans veya Lisansüstü Uluslararası Öğrenci Kabul Koşullarına bakınız.
 • Program kabul komitesi tarafından talep edilmesi halinde kişisel görüşme.

AS'den BHS lisans programına kayıt yaptıran öğrenciler için ek şartlar:

 • Akredite bir ileri seviye solunum bakım programının tamamlanması.
 • Kazanılmış Sertifikalı Solunum Terapisti (CRT) veya Kayıtlı Solunum Terapisti (RRT) belgesi.
 • RCP lisansının kanıtı.
Son Güncelleme Şub 2019

Okul Hakkında

Bellarmine University is a vibrant community of educational excellence and ethical awareness that consistently ranks among the nation's best colleges and universities. Our students pursue an education ... Devamını oku

Bellarmine University is a vibrant community of educational excellence and ethical awareness that consistently ranks among the nation's best colleges and universities. Our students pursue an education based in the liberal arts – and in the distinguished, inclusive Catholic tradition of educational excellence, the oldest and most rewarding in the western world. Daha Az