Mesleki Terapi Lisans

Genel

Program açıklaması

MESLEKİ TEDAVİ: Beyrut SAINT JOSEPH ÜNİVERSİTESİ'NDE YENİ BİR PROGRAM

Carla Matta Abizeid , PhD, Doçent; Saint Joseph University , Mesleki terapi Enstitüsü, Yenilik ve Spor Kampüsü (CIS), Şam yolu, BP 11-5076, Riad el Solh, Beyrut 1107 2050, Lübnan. E-postalar: carla.abizeid@usj.edu.lb;

Mesleki terapi (OT) halen Lübnan'da ortaya çıkmakta olan zorunlu ve farklı bir rehabilitasyon mesleğidir. Mesleki terapistler, yaklaşımlarını Lübnan topluluğunun spesifik ihtiyaçlarına, gerçeklerine ve kültürlerine uyarlamanın yanı sıra değerlerini belirtmek ve teşvik etmek zorundadır. Montréal Üniversitesi ile ortaklaşa Mesleki Terapi Enstitüsü (Institut d'ergothérapie - IET), mezunlarının mesleği ileriye götürecek bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlayan pedagojik yaklaşımları kullanarak bu karmaşık çalışmaya katılmaktan gurur duymaktadır.

UNIVERISTÉ SAINT-JOSEPH TARAFINDAN YENİ KATKI

Daha fazla ve daha gelişmiş mesleki terapi hizmetlerine duyulan ihtiyacı tanıyarak, Saint Joseph University Tıp Fakültesi, Montreal Üniversitesi ile işbirliği içinde Lübnan'da ikinci mesleki terapi programını oluşturdu. IET, ilk kohortunu Eylül 2016'da karşıladı. IET'in misyonu, yetkinlik temelli ve kanıtlarla desteklenen pedagojik yaklaşımlara dayanan bir eğitim deneyimi sağlamaktır (Dole, Bloom,

Yeni USJ OT Lisans Programı, biyomedikal modele tamamlayıcı olan kanıta dayalı mesleki paradigmada mesleki terapi uygulamasını güncellemeyi amaçlamaktadır. Program becerilere dayalı bir yaklaşıma dayanmaktadır ve Saint-Joseph Üniversitesi'ndeki OT programının katma değeri Probleme Dayalı Öğrenme (PBL) kullanımıdır. PBL, öğrencileri yeni durumlara uygulamalarını kolaylaştırır ve güçlendirir. Öğrenciler bağlamsallaştırılmış, kötü yapılandırılmamış problemlerle karşı karşıya kalır ve anlamlı çözümleri araştırmaları, keşfetmeleri ve doğrulamaları istenir. (Duch, Groh

MESLEKİ TERAPİ NEDİR?

OT, her yaştan insanın günlük faaliyetlerini, müşterilerin yaşamlarını bağımsız ve özerk bir şekilde yaşamasını sağlamak için ne tür bir yaralanma, hastalık veya sakatlık yaşatmaksızın önemseyebilecekleri bir terapötik ortam olarak gerçekleştirmelerine yardımcı olan bir sağlık mesleğidir. İnsanlar bir kaza, patoloji, bir engel, bir meslek nedeniyle mesleklerini başaramadıklarında…, yapma biçimlerinden memnun olmadıklarında veya çevresel engeller bulunduğunda, mesleki terapi onların farklı yollar bulmalarına izin verir. hayatlarını sonuna kadar yaşayabilmek ve mesleklerini başarma şekillerinden memnun olmak.

NEDEN İŞ TEDAVİSİ İHTİYACIM VAR?

Bir kaza veya sağlık durumu yaşadığınızda, meslekleriniz engellenebilir ve bozulabilir. Örneğin, artrit, giyinme gibi en kolay aktivitelerini, neden olduğu ağrı nedeniyle zorlaştırabilir. Alzheimer hastalığında olduğu gibi bilişsel etkiler, yaşlıların evde güvenli bir şekilde kalmasını engelleyebilecek bellek ve örgütsel becerileri etkileyebilir. Akıl sağlığı sorunları, insanların başkalarıyla etkili bir şekilde etkileşimde bulunmalarını engelleyebilir ve bu nedenle iş ararken veya kendi başlarına yaşamalarında birçok engelle karşılaşmalarına neden olabilir. OT, insanlara, kendileri için anlamlı ve önemli olan mesleklere katılabilmelerini ve başarabilmelerini sağlar.

Kısacası, bir meslek terapisti müdahalenizi ihtiyaçlarınız ve değerleriniz üzerinde yoğunlaştıracak ve sağlık durumunuz, sakatlığınız veya risk faktörleriniz ne olursa olsun, mesleki hedeflerinizi yerine getirmenize izin verecektir.

MESLEKİ TERAPİLER NEREDE ÇALIŞIR?

Mesleki terapistler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır:

  • Ev ve Toplum: Evde bakım, özel uygulamalar, sağlık kurulları, toplum zihinsel sağlık merkezleri, klinikler…
  • Kurumlar: Hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, ruh sağlığı kurumları, ıslah kurumları, rekreasyon merkezleri, okullar, üniversiteler ve kolejler ve araştırma merkezleri.
  • Sanayi ve ticaret: Şirketler, rehabilitasyon şirketleri, sigorta şirketleri ve mimarlık firmaları.
  • Hükümet: Sağlığın teşviki ve geliştirilmesi, engellilik önleme / yönetimi, erişilebilirlik, mesleki / sağlık planlaması ve uluslararası rehabilitasyon programı geliştirme alanlarında danışmanlık yapan tüm seviyeler.

LİBANON'DA MESLEKİ TEDAVİ NELERDİR?

Bir meslek olarak mesleki terapi birinci Dünya Savaşı'na kadar uzanır (Meyer, 1922). Bireylerin ve grupların sağlığının yanı sıra topluma katılımlarının da hem meslekler hem de faaliyetlerin hem “eylem hem de sonuç için bir araç” olarak kullanılmasıyla (Kanada Mesleki Terapistler Birliği) kullanılması yoluyla kanıta dayalı bir rehabilitasyon disiplinidir. , 2012, s. 2). Lübnan'da, mesleki terapi kurumsal tarihi nispeten yenidir. İlk mesleki terapi programı uygulayıcıları 2001 yılında Lübnan Üniversitesi'nden mezun olmuşlar ve uygulama hakkını düzenleyen politikalar (2012) bu yana yürürlüktedir (Matta Abizeid, 2016).

Lübnanlı engelli bireyler ve aileleri için mesleki terapi hizmetlerine duyulan ihtiyaç tartışılmaz (Ghoussoub, El Hage, Moustapha, Moussa, Ibrahim).

Müfredat

IET'teki müfredat çift yönlü bir programdır: satın alma ve araştırmada bilimsel becerilerde uzmanlaşmaya yönelik akademik hedef ve bakım ve rehabilitasyonun klinik yeterliliklerine yönelik mesleki hedef. Rehabilitasyon ve yeniden düzenleme yaklaşımlarının pratik öğrenilmesine vurgu yapılır. Büyük bir bölüm, optimum özerkliğe doğru çalışmak için kişi, mesleği ve çevre arasındaki etkileşimi analiz etmeye odaklanır.

Mesleki terapi müfredatı, meslekler arası bir ortamda çalışma bağlamında insanların sağlık, bağımsızlık ve yaşam kalitesi ihtiyaçlarını cevaplama becerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Mesleki terapistlerin eğitim deposunun amacı, mesleki terapi ortamındaki bilgi ve becerilerin, tutumların ve davranışların edinilmesi yoluyla yetkinliğinin öğelerini aşamalı olarak oluşturan öğrencinin yolunu profesyonelleştirmektir.

Öğrencinin özerk, sorumlu ve yansıtıcı bir uygulayıcı olmasına, yani sağlıkla ilgili herhangi bir durumu analiz edebilen, rolünün sınırları dahilinde kararlar alabilen ve müdahaleleri tek başına ve meslekler arası bir ekipte arayabilecek ya da arayabilecekleri bir profesyonel olmaya yönlendirilir. en yetkili kişi. Teorik ve metodolojik bilgilerde, el becerilerinde ve kişilerarası becerilerde kaynaklar geliştirir. Beceri portföyünü oluşturur ve profesyonel projesini hazırlar. Duygularını tanımayı ve gerekli mesleki mesafeyle kullanmayı öğrenir. Kritik ve sorgulama yeteneğini geliştiriyor. Bilgilendirici kararlar vermesine ve deontolojinin kurallarına saygılı bir şekilde, işlevi alanında özerklik ve sorumlulukla hareket etmesine izin veren mesleki etik geliştirir.

Klinik akıl yürütme ve eleştirel yansıma konularında eğitimli profesyoneller yetkindir, yeni bilgileri hızlı bir şekilde bütünleştirebilir ve çeşitli durumlara nasıl adapte olabileceğini bilir.

KABUL

  • Erken giriş: dosya incelemesi
  • Düzenli giriş: giriş sınavı ile

Çalışmaların süresi:

  • Eğitim süresi: 4 yıl
  • Kredi sayısı: 240 kredi
Son Güncelleme Mar 2020

Okul Hakkında

Saint-Joseph University of Beirut (USJ) is a private Lebanese university that was established in 1875. The university and its degrees are officially recognized by the Lebanese state, in accordance wit ... Devamını oku

Saint-Joseph University of Beirut (USJ) is a private Lebanese university that was established in 1875. The university and its degrees are officially recognized by the Lebanese state, in accordance with the provisions of the private higher education that governs higher education in Lebanon. Daha Az