Biyokimya ve Patobiyokimya Doktora Programı

Genel

Program açıklaması

Biyokimya ve patobiyokimya, temel olarak biyokromoleküllerin biyokimyasal ve moleküler biyolojik problemleriyle, yani protein ve enzimler, lipidler ve nükleik asitlerin yanı sıra, besin sistemlerinde yapısal ve diğer önemli düşük moleküllü maddeler ile de ilgilidir. Çalışmanın amacı, karşılıklı madde metabolizmasını ve hormonlar, nörotransmiterler, büyüme faktörleri, reseptörler, antikorlar, sinyal molekülleri vb. Gibi yaşam süreçlerinin düzenlenmesindeki rolünü de açıklar.

Biyolojik zarlar, zar taşıyıcıları, hücre altı bileşenleri, enerji dönüşümleri, hücre dışı matris ve ikinci habercilerin hücre düzenlemesindeki rolü üzerine yapılan araştırmalar çok önemli bir alandır. Araştırma, serbest radikallerin mutajen olarak etki yapma yönündeki rolüne, nükleik asitler ve biyo-zarlar için diğer toksik ajanların araştırılmasına ve karsinojenez ve aterojenez araştırmalarına odaklanmıştır. Metodolojik alan, temel teknikler ve ayrıştırma ve biyomakololeküllerin işlevsel karakterizasyonunun yanı sıra, hücrelerin ve vücut sıvılarının düşük moleküllü biyokimyasal bileşenlerinin veya moleküler biyoloji tekniklerinin veya hücre ve doku kültürü yetiştiriciliğinin yapılmasını gerektirir.

Bu çalışma programı, normal ve patolojik metabolizmanın substratlarının ve ürünlerinin, kalıtımsal ve edinilmiş metabolik bozuklukların izlenmesi ve belirlenmesine ve organizmanın sabit bir iç ortamının korunmasına odaklanmaktadır. Biyokimya ve patobiyokimya, özellikle büyük ölçüde çakıştığı klinik biyokimya için bir dizi temel ve klinik disipline, moleküler biyolojiye yumuşak geçişler oluşturur.

Çalışma programı, Moleküler Genetik Enstitüsü, Fizyoloji Enstitüsü ve Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi Organik Kimya ve Biyokimya Enstitüsü ile birlikte yürütülmektedir.


Doğrulama ve değerlendirme kriterlerinin açıklaması

Giriş sınavları doktora konusunda röportaj şeklindedir. Doktora çalışma programı için başvuranın teknik becerilerini ve uzmanlık dışı edebiyatla çalışma becerisini gösteren tez. Proje uzman komitesi tarafından değerlendirilir.


Kabul Koşulları

Doktora çalışmalarına kabul yüksek lisans çalışma programının başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla şartlandırılır.

Doğrulama metodu:


Önerilen literatür, örnek sorular

Okumalar bireysel potansiyel denetçiler tarafından tavsiye edilir ve potansiyel tez ve seçilen özel disiplinin profesyonel meselelerine dayanır. Özellikle, monograflar ve saygın IF dergileri. Önerilen denetleyici ve kaynaklar, belirli denetçilerin profilleri içerisinde görülebilir.


Kariyer beklentisi

Doktora (Ph.D.) çalışma programı Biyokimya ve patobiyokimya, biyomakromoleküllerin moleküler-biyolojik karakterizasyonu ve sağlık ve hastalıktaki yapı taşlarının, karşılıklı metabolizmalarının aydınlatılması, fizyolojik süreçlerin düzenlenmesindeki rolü ve bozuklukları ile ilgilidir. Önemli bir alan aynı zamanda biyolojik zarların, hücre altı bölmelerin (organeller), enerji dönüşümünün, hücre dışı matrisin ve ikinci habercilerin hücre düzenlemelerinde rolünün araştırılmasıdır. Program ayrıca serbest radikallerin kanserojenez ve aterojenezle ilgili rolüyle de ilgilidir. Moleküler biyoloji ve genetik ile biyomedikalin birçok temel ve klinik dalına, özellikle. klinik biyokimya. Standart çalışma süresi dört (4) yıldır.

Son Güncelleme Mar 2020

Okul Hakkında

The Vinohrady health care campus started its development in the beginning of the 20th century, by then at the city periphery. In 1902, the Emperor Franz Joseph I inaugurated the Vinohrady Hospital as ... Devamını oku

The Vinohrady health care campus started its development in the beginning of the 20th century, by then at the city periphery. In 1902, the Emperor Franz Joseph I inaugurated the Vinohrady Hospital as the primary hospital for citizens of Královské Vinohrady and Žižkov districts. Daha Az