University of Veterinary Medicine Budapest

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

Üniversitemizin sanal turu

58742_lo_53.jpg

Veterinerlik Üniversitesi, Macaristan'daki tek veterinerlik okulu. İnsan Kaynakları Bakanlığı tarafından denetlenen ve finanse edilen bir devlet kuruluşudur ve Veteriner Hekim Doktoru (DVM), Biyoloji Lisans Programı (Doktora) ve Felsefe Doktorası (Doktora) diploması verilmesi akredite edilmiştir. ) veterinerlik bilimlerinde. Üniversite, biyoloji alanında Yüksek Lisans eğitimi sırasında temel bir role sahiptir. Üniversite, iki asırdan beri kesintisiz bir öğretim kaydına sahiptir ve böylece dünyanın en eski veteriner okullarından biridir.

Macaristan, geniş toprağın özellikle geniş hayvancılık için uygun olması nedeniyle, hayvan ve hayvansal ürünlerin her zaman büyük ölçekli bir üreticisi ve ihracatçısı olmuştur. Ortaçağın sonundan itibaren sığır ve diğer hayvan çiftliklerinin büyük çoğunluğu Viyana, Nürnberg, Münih ve Kuzey İtalya'daki belediyeler pazarına yöneldi. Burada Macar hayvanı, özellikle de at ve sığırlar iyi satıldı. Pazar yerlerine birkaç hafta süren göç, hem yeni çimler hem de suyun bulunduğu yoldaki otlakları nerede bulacaklarını bilen hayvanlara ve eşlik eden sürüler için çok çalışıyordu. Ayrıca, değerli eşyalarını (ve dönüş yolunda para) soyguncuların saldırılarından koruyabilecek tecrübeli savaşçılardı. Bu geleneksel ticaret türü, genişleyen Türk İmparatorluğu'nun Macar krallığının topraklarını önümüzdeki 150 yıl boyunca bir savaş meydanına dönüştürdüğü 16. yüzyıla kadar sürdü.

Türkler kovulduğu zaman yıkılmış bir ülke geride kaldı. 17. yüzyılın sonlarında Macaristan, Habsburg İmparatorları tarafından Avusturya ile birlikte bir müstakil konak oldu. Eski ticaret yolları yeniden canlandı ancak bu kez, Macar hayvanı ve savaşa muhtaç sürüleri, İmparatorluk Ordusu için de ihtiyaç duyuldu: meşhur Macar hafif süvarileri çekirdeğini oluşturan "Hussars" için malzemeler, atlar ve atlılar için et. Bu amaçla, çokuluslu imparatorluğun aydınlanmış egemenlikleri, et, mısır, iyi atlar ve askerlerin geldiği bir temel alt yapı geliştirmek için Macaristan'da gerekli olduğunu tespit ettiler. Bu gelişmelerin bir kısmı, ülke çapında bir eğitim sisteminin uygulanması idi. Yeni üniversiteler açıldı ve 1782'de İmparator Joseph II şehir Pest'de (şimdi Budapeşte'nin bir parçası olarak) veterinerlik için bir okul açmaya karar verdi.

Macaristan'da Veteriner Eğitiminin Kısa Tarihi

1787'de, dünyanın ilk veteriner okulunun (1762, Lyons) kurulmasından kısa bir süre sonra, Pest kasabasında (şimdi Budapeşte'nin bir bölgesi olan) Tıp Fakültesi'nde "Hayvan Sağlığı için Sekreter" kuruldu ve öğrencilere hayvan hastalıkları ve yönetimi hakkında temel bilgi sahibi olan tıbbın ve ameliyatın genel pratisyen hekimin etkinliğinin ayrılmaz bir parçasıdır.

19. yüzyılın başlarında Macar ovalarında yetiştirilen geleneksel at ve sığırların hızla genişlemesi, yeterli kurumsal gelişim çağrısında bulundu. Buna göre, 1851'de Hayvan Şifası Başkanı, Tıp Fakültesinden "Kraliyet Veteriner Enstitüsü" olarak bağımsızlaştı. 1899'da statüsü, DVM diplomasını (Doktor Veterinariae Medicinae) verme hakkına sahip olan bir Royal College'daki statüsüne değiştirildi. Bağımsız bir Koleji olarak, bu okul 20. yüzyılın ilk yarısında uluslararası bir üne kavuşmuştur. 1960'dan itibaren bağımsız bir üniversite statüsü elde etti.

Üniversitenin 2000 yılında yüksek öğretimin yeniden düzenlenmesinin bir parçası olarak, yeni kurulan Szent István Üniversitesi'nden Budapeşte Veterinerlik Fakültesi oldu. 2016 yazından başlayarak okulumuz bağımsızlığını tekrar kazandı ve eski adı Veterinerlik Üniversitesi'ne geçti. Bir devlet üniversitesinde ilerliyor ve program Macar Akreditasyon Kurulu tarafından sürekli olarak denetleniyor ve akredite edilmiştir.

58743_lo_59.jpg

Uluslararası akreditasyon

1995 yılında veterinerlik okulu, Avrupa Veteriner Eğitimi Kurumları Birliği (EAEVE) tarafından uluslararası olarak akredite edilmiştir. Takip ziyareti 2004 yılında olumlu bir sonuçla gerçekleşti. Budapeşte veteriner okulunun akreditasyonu EAEVE ve FVE (Avrupa Veteriner Hekimleri Federasyonu) tarafından güçlendirildi. Akreditasyon Raporu sonuçlandırıyor: "Veterinerlik Bilimleri Üniversitesi, Avrupalı ​​meslektaşları arasında gurur verici bir konumda bulunabilir. Genç mezunlarının, Avrupa meslektaşlarıyla bilgi ve pratik becerileri için rekabet etmekten korkmaları gerekmiyor. "

Macaristan, 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği'nde tam üye olup, AB içinde derece kabulü ve diğer AB ülkelerinden derece ile eşdeğerliği anlamına gelmektedir. Budapeşte diploması, AB ülkelerinin yanı sıra başka ülkelerde de kabul edilmektedir. Kanada'da veya ABD'de yapılan bir tahkim sınavının ardından, mezunlar Kuzey Amerika'da ikamet ve çalışma hakkına sahiptir.

Gerçekler ve Rakamlar

Veterinerlik Tıp Üniversitesi Budapeşte, Macaristan'daki tek veterinerlik okulu olan 10.5 milyon nüfusa sahip bir ülke için uygundur. Şu anki kayıt sırasıyla Macar, Almanca ve İngilizce programlar için yaklaşık 100, 120 ve 120 öğrenci. Bu, veteriner okulumuzda toplam 1.000 öğrenciye sahip olduğumuz anlamına geliyor. Ülkedeki bütün devlet üniversitelerinde olduğu gibi, Fakülte resmi olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenir ve öğretim ve araştırma programları da Tarım ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ve Macar Bilimler Akademisi tarafından finanse edilir.

58744_fb_lo_69.jpg

Konumlar

Budapeşte

Address
István u. 2
1078 Budapeşte, Macaristan