Linköping University

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

LiU'da eğitim almanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyor musunuz? İsveç'teki kampüslerimizde yaşamanın ve çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında sohbet etmek için bize katılın. Yıl boyunca hem aday hem de kabul edilen derece öğrencileri için ücretsiz web seminerleri ve kayıtlar sunuyoruz. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın!

Linköping University yüksek lisans eğitimi almak için başvurun
Web seminerini izleyin - Kasım 2019

Linköping University Hakkında

Linköping University hiçbir zaman defnelarına dinlenmeyecek.

İş dünyası ve toplumla yakın işbirliği içinde, Linköping University (LiU) malzeme bilimi, BT ve işitme gibi alanlarda dünya lideri, sınır ötesi araştırmalar yürütmektedir. Aynı şekilde, üniversite, çoğu açık bir mesleki odaklı, örneğin doktorlar, öğretmenler, ekonomistler ve mühendisler gibi niteliklere yol açan birçok yenilikçi eğitim programları sunmaktadır.

Üniversitenin dört kampüsünde 32.000 öğrencisi ve 4.000 çalışanı bulunmaktadır. Birlikte bugün karşımıza çıkan karmaşık sorulara cevaplar arıyoruz. Öğrencilerimiz işgücü piyasasında en çok arananlar arasında yer almaktadır ve uluslararası sıralamaları, LiU'yu sürekli olarak lider bir global üniversite olarak yerleştirmektedir.

LiU, 1975 yılında üniversite statüsüne kavuşmuştur ve yenilik tek geleneğimizdir.

Linköping University Tarihi

1975'te İsveç'in altıncı üniversitesi Linköping'de kuruldu. O zamandan beri Linköping University (LiU) önemli ölçüde büyüdü, Norrköping ve Stockholm'e genişledi.

Linköping, uluslararası bağlantılara sahip bir okula ve Paris'teki kendi öğrenci salonuna sahip olan Linköping Katedrali'nin orta çağdan beri önemli bir öğrenme merkezi olmuştur. 1627'de Katedral Okulu İsveç'te üçüncü lise oldu ve 1843'de ilkokul öğretmenleri için bir kolej faaliyete başladı. Norrköping'de, Fröbel Enstitüsü - İsveç'in okul öncesi öğretmenlerini eğiten ilk okulu - 1902'de kuruldu.

Üniversiteden üniversiteye üniversiteye

Daha sonra ne olacak Linköping University 1960'lı yılların ortalarında şekillenmeye başladı. İsveç'teki yüksek öğrenim genişliyordu ve 1965'te İsveç Parlamentosu Linköping'de bir üniversite mühendislik ve tıp fakültesi ile birlikte bir Stockholm Üniversitesi şubesi kurmaya karar verdi.

1967 sonbaharında, Stockholm Üniversitesi şubesi Linköping'in merkezindeki tesislere taşındı. Orada ilk öğrenciler beşeri bilimler, sosyal bilimler ve doğa bilimleri dersleri alabilirlerdi. İki yıl sonra mühendislik ve tıp birimleri başladı.

1970 yılında eğitim ve araştırmalar, şehir merkezine kısa bir mesafede bulunan yeni inşa edilen Campus Valla'ya taşınmaya başladı. İlk A ve B binaları tamamlandı. Aynı yıl, mühendislik, tıp ve sanat fakülteleri ve bilimler fakülteleri dahil olmak üzere Linköping University Koleji'ni oluşturmak için çeşitli bölümler birleştirildi.

Yeni üniversite kolej, her ikisi de 1969'da başlayan Endüstri Mühendisliği ve Yönetimi ve Uygulamalı Fizik ve Elektrik Mühendisliği alanlarında çalışma programları sunan ilk İsveç'teydi. Birkaç yıl sonra, 1975'te Linköping University İsveç'in ilk Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği programını başlattı.

1975 ne zaman da yıl oldu Linköping University College oldu Linköping University , İsveç'te altıncı üniversitesi. İsveç yüksek öğretim sisteminin 1977 reformu doğrultusunda, öğretmen eğitimi de Linköping University devredildi.

Disiplinlerarası araştırma ve probleme dayalı öğrenme

Linköping University eğitim ve araştırmada her zaman yeniliklerle çalıştı. 1980'de yeni kurulan Tematik Çalışmalar Bölümü, İsveç'te yeni olan bir yaklaşım benimsemiştir. Araştırma, Teknoloji ve Sosyal Değişme veya Su ve Çevre Çalışmaları gibi disiplinlerarası temalarda düzenlenmiştir. Bilim adamları karmaşık sorunları çözmek için sınırlar boyunca çalıştı. LiU ayrıca İsveç'te farklı temalar için lisansüstü araştırma okulları tanıtan ilk kişi oldu. Model daha sonra üniversitenin diğer bölümlerine yayıldı ve ulusal bir başarı oldu.

1986 yılında kurulan yeni Sağlık Bilimleri Fakültesi (Hälsouniversitetet), hükümet ve bölgesel olarak finanse edilen eğitimi birleştirdi. İsveç'te probleme dayalı öğrenme kullanan ilk PBL olan kökten değiştirilmiş bir metodoloji ortaya koydu. Daha sonra, LiU farklı sağlık bilimleri programlarından gelen öğrencilerin gerçek hastaları öğrenci tarafından yönetilen bir eğitim koğuşunda tedavi etmelerine izin veren dünyadaki ilk üniversite oldu.

Norrköping - ve Stockholm’e Genişleme

Üniversite tarihinde önemli bir dönüm noktası, 1997 yılında Campus Norrköping'in açılmasıydı. Bazı programlar daha önce Norrköping'den faaliyet gösteriyordu; Eski sanayi bölgesindeki tarihi fabrikalar yine derslik, laboratuar, kafe, kütüphane ve tabii ki öğrencilerle doluyken hayatla doluydu.

Linköping University ayrıca saygın Carl Malmsten Mobilya Okulu, akademik sektörden ortak bir ortak aradığında Stockholm’e genişledi. Malmsten mobilya tasarımı ve el sanatları programları 2000 yılında LiU’nun bir parçası oldu. Stockholm’ün merkezinde Södermalm’de neredeyse 60 yıl geçirdikten sonra Malmstens, 2009 sonbaharında Lidingö adasındaki yeni binasına taşındı.

122631_pexels-photo-1438072.jpegBuro Millennial / Pexels

Rakamlarla LiU

Linköping University için bazı önemli rakamlar.

Eğitim

 • 32.000 öğrenci (tam zamanlı eşdeğer 17.907)
 • Valla Kampüsü'nde 21.400
 • Kampüs Norrköping'de 5.500
 • 3.900 Üniversite Hastane Kampüsü'nde (ABD)
 • Kampüs Lidingö de dahil olmak üzere diğer yerlerdeki 2.100 uzaktan öğrenci ve öğrenci

(Bazı öğrenciler birden fazla kampüste ders alırlar.)

 • 27'si uluslararası İngilizce olan 120 eğitim programı
 • 550 tek konu kursları
 • 50 ülkede 400 üniversite ile değişim anlaşması
 • 2.400 uluslararası öğrenci
 • 2.200 ilk döngü derecesi
 • 2.700 saniye döngü derecesi

Araştırma ve bilimsel eğitim

 • 300 profesör
 • 1.200 doktora öğrencisi
 • 40 lisans derecesi
 • 140 doktora derecesi

Personel

 • 4.000 çalışan (tam zamanlı eşdeğer 3.156)

Konumlar

Linköping

Linköping University

Address
Linköping University
Linköping, Östergötland İlçesi, İsveç
Telefon
+46 13 281000

Norrköping

Linköping University - Campus Norrköping

Address
Bredgatan 33, 602 21 Norrköping
Norrköping, Östergötland İlçesi, İsveç
Telefon
+46 11 36 30 00

Linköping

Linköping University - Campus Valla

Address
9HWF+26 Linköping
Linköping, Östergötland İlçesi, İsveç

Linköping

Linköping University - Campus US

Address
CJ3C+CV Linköping
Linköping, Östergötland İlçesi, İsveç
Telefon
+46 13 28 10 00

Lidingö

Linköping University - Campus Lidingö

Address
942V+89 Lidingö
Lidingö, Stockholm Bölgesi, İsveç
Telefon
+46 13 28 10 00

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin