Charles University Faculty of Science

Giriş

Resmi açıklamayı okuyun

Fen Fakültesi, 1920'de Charles Üniversitesi'nin beşinci fakültesi olarak kuruldu. Şu anda 29 bölüm, 3 müze ve Eğitim Bölümü ve bazı öğrencilerin bulunduğu tesislerin bulunduğu geniş bir Botanik Bahçesi bulunmaktadır.

Günümüzde fakülte akademik ve organizasyonel olarak dört bölümden oluşmaktadır: biyolojik, coğrafi, jeolojik ve kimyasal. Bu bölümlerin yanı sıra fakülte, Çevre Araştırmaları Enstitüsü gibi disiplinlerarası kurumlar da dahil olmak üzere çeşitli uzman öğretim ve araştırma merkezlerine sahiptir. Fakültedeki her bölüm hem öğretim hem de araştırma alanında aktiftir.

Fen Fakültesi'nin temel görevi biyoloji, kimya, coğrafya, jeoloji ve diğer disiplinler arası alanlarda yüksek nitelikli uzmanlar yaratmaktır. Bilimsel ve araştırma gayreti, insan toplumunun gelişimi ile ilgili temel sorunları çözmeyi amaçlamaktadır. Öncelikli uzun vadeli konulardan bazıları insan sağlığı, ekosistemlerin ve biyosferin gelişiminin fonksiyon ve tahmini üzerinde çalışılması ve yenilenebilir kaynakların kullanılması temelinde çevre dostu materyallerin geliştirilmesidir.

Fen Fakültesi, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere üç eğitim seviyesi sunmaktadır. Tüm lisans ve yüksek lisans programları hem laboratuvarlarda hem teorik öğretim hem de pratik alıştırmaları içerir ve bazı dersler, doğal bilimlerdeki akademik çalışmaları seçilen bir alanda öğretmen eğitimi ile birleştirir. Lisans dersleri, yüksek lisans programlarında devam eden daha derin çalışmalara yönelik tanıtımlardır. Yüksek lisans eğitim programları, bilimsel ve araştırma enstitüleri, devlet kariyerleri, sanayi ve özel sektör için uzmanlar eğitir. Öğretmen yetiştirme unsuru ile birlikte yüksek lisans eğitiminin mezunları, orta öğretim okullarında ve orta öğretim meslek okullarında öğretmenlik yapmaya hak kazanırlar. Doktora eğitim programları, bilim ve araştırma faaliyetleri için oldukça uzman personel yetiştirir.

Konumlar

Prag

Address
Faculty of Science
Charles University in Prague
Albertov 6

128 43 Prag, Prag, Çek Cumhuriyeti

Keystone bursu

Sunduğumuz burs seçeneklerini keşfedin