Üniversiteler

Farklı eğitim yerleri hakkında detaylı bilgi

Farklı ülkelerdeki eğitim olanakları için aşağıdaki linklere tıklayın. O ülke hakkındaki genel bilgileri, yüksek öğrenim sistemini, eğitim maliyetlerini, akademik yıl takvimini ve uluslararası öğrenciler için eğitim seçeneklerini sizin için listeledik. Aynı zamanda sağlık sigortası, öğrenci vizesi ve yaşam giderleri hakkında pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dünyada Sağlık Bilimleri

Tüm dünyada üniversiteler, tıp okulları, halk sağlığı okulları, hemşirelik okulları, veterinerlik okulları ve diğer eğitim kurumları lisans, lisansüstü ve doktora seviyesinde sağlık bilimlerinde programlar sunmaktadırlar. Küresel bağlamda, tıp eğitimi alanı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) gibi merkezi kurumlar tarafından desteklenmekte ve sürekli gelişmektedir. Tıp eğitimi veren kurumlar tarafından sunulan çeşitli programlar genelde iki kategoriye ayrılmaktadır: akademik ve profesyonel. Sağlık alanında akademik dereceler, sağlık hizmetlerinde bilimsel çalışmalarla ilgilenen ve öğretmenlik, araştırma, politika analizi ya da biyoteknoloji ve ilaç geliştirme gibi kariyerlerle ilgilenenlere yöneliktir. Profesyonel sağlık dereceleri ise daha çok hastane, özel klinik, tıp ofisleri, bakım evleri, halk sağlık merkezleri, gezici sağlık merkezleri gibi yerlerde uygulamalı çalışmaya yöneliktir. Hangi programı tercih ederseniz edin, sağlık eğitimi tüm dünyada son derece popüler programlardır ve insanların hayatlarında gerçek farklar yaratmak için olanak sunmaktadır. Sağlık ile ilgili uzmanlık alanları sayısızdır fakat en yaygın programlar içinde tıp, hemşirelik, diş hekimliği, beslenme, sağlık hizmetleri yönetimi, halk sağlığı ve veteriner hekimliği bulunmaktadır.

Birçok öğrenci sağlık alanında derece almak üzere yurtdışına gitmektedir. Yüksek öğrenimin her seviyesinde uluslar arası öğrencilerin sayısı artmaktadır. Birleşmiş Milletler, Bilim ve Kültür organizasyonu(UNESCO) İstatistik Kurumu (UIS) 2000 yılında iki milyon olan uluslararası öğrenci sayısının bügün ikiye katlayarak dört milyon örenciye ulaştığını söylemektedir. En popüler hedef ülkelerden bazıları geleneksel olarak Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa, Avustralya ve Almanya olmuştur ve bugün de yurtdışında yüksek kalitede eğitim görmek isteyen öğrenciler için bu ülkeler bir mıknatıs gibidir. Aynı zamanda özellikle Doğu Asya ve pasifik bölgesi ve Orta ile Doğu Avrupa bölgesi de yeni alternatifler sunarak popülerliğini arttırmaktadır. Uluslar arası öğrenciler arasında en çok Çin, Hindistan, Kore, Almanya, Suudi Arabistan ve Fransa'dan öğrenciler bulunmaktadır. Yurtdışı kampüslerde eğitim alan uluslar arası öğrencilerin yanı sıra, yabancı üniversitelerde online ya da uzaktan eğitim alan öğrencilerin de sayısı giderek artmaktadır.

Öğrencilerin yurtdışında sağlık bilimleri eğitimi almalarının sayısız nedeni vardır:

  • Dünyadaki en iyi sağlık bilimleri programlarına katılmak, ya da sadece belirli bir ülkede ya da bölgede sunulan bir uzmanlık programına katılmak.
  • Yeni bir eğitim modelini deneyimlemek ve uzmanlık alanının yeni yönlerini keşfetmek. Kültürel farkındalığa sahip, uluslararası anlayışı yüksek ve farklı ortamlarda deneyim edinmiş tıp uzmanlarına oldukça değer verilmektedir çünkü her gün giderek küçülen ve birbirine bağlanan bir dünyada yaşamaktayız.
  • Eğer eğitim alınan ülkede ana dilden başka bir konuşuluyorsa, o dilde yeterlilik kazanma imkanı.
  • Artan istihdam olanakları. İş verenler adaylar arasında uluslararası deneyime sahip olanlara önem vermektedirler ve öğrenciler hem kendi ülkelerinde hem de yurtdışında iş başvurusu yapmak için uygun eğitim almaktadırlar.

Yurt dışında ya da kendi ülkenizde eğitim almaya karar verirken en önemli faktörlerden bazıları programın maliyeti, yaşam giderleri, eğitim kalitesi, gerekli dil becerileri dikkate almak ve programın full time, part time ya da uzaktan eğitim olup olmadığına bakmaktır. Uluslar arası öğrencilere hem devlet kurumları hem de özel organizasyonlar tarafından sunulan burslar olduğundan yurtdışı eğitimin sizi parasız bırakacağını düşünmeyin.

Tüm dünyadaki üniversitelerde ve tıp okullarındaki çeşitli eğitim programlarını inceleyerek araştırmanıza başlayın ve size en uygun programı bulun. Eğer nerede okumak istediğinizi biliyorsanız, o ülkenin üstüne tıklayın ve eğitim kurumlarından seçim yapın. Eğer bilmiyorsanız araştırarak tüm dünyadaki sağlık bilimleri eğitim programlarını keşfedin!

Devamını oku Daha Az